Головною складовою електронних торгів є моніторинг вартості предмета закупівлі. У цій ситуації газ не вважається винятком. Сьогодні в мережі інтернет існує безліч електронних майданчиків, де регулярно проводяться торги та аукціони з продажу газу. Наприклад, офіційним майданчиком української системи державних закупівель «Прозоро» є сайт Українська універсальна біржа. Тільки зареєструвавшись на ньому, ви зможете отримати повний доступ до електронних торгів та аукціонів на https://www.uub.com.ua/presscenter/novyny-birzhi/tsina-1-kubometra-derevyny-na-birzhi-tov-uub/ та дізнаєтесь, як купити газ на електронних торгах. Сьогодні динаміка цін на газ тільки збільшується. Відмінною особливістю використання електронних майданчиків є реальний розрахунок вартості газу за 1 куб за підсумками проведених останніх аукціонів.
Яку документацію слід вимагати від постачальника газу?
У ході формування вимог щодо закупівлі газу важливими є технічні характеристики, а також надання офіційної документації, яку обов’язково повинен мати постачальник газу.
Список документів, які має надати постачальник.
- Ліцензія. Головний документ, який дає закону можливість здійснювати постачання газу.
- Дозвіл на транспортування газу.
- Документ зберігання газу.
- Документація, яка підтверджує відповідність учасника кваліфікованим вимогам (стаття 16 законодавства України). Замовник самостійно встановлює один чи кілька критеріїв.
- Документи відповідності учасника до вимог статті 17 законодавства України.
- Статутна документація (за потребою).
- Офіційні дозволи, які дають повноваження представнику підписувати документи, які беруть участь у тендерній пропозиції.
Обов’язковою умовою є надання загальної інформації про учасника.
Які особливості враховувати під час купівлі газу на електронному майданчику?
Вартість пропозиції тендеру формується з урахуванням: тарифу за транспортування та регульованої частини (ціна газу як предмет закупівлі). Щоб виключити виникнення ризиків (невиконання умов договору або відмова від підписання), у документації на тендер необхідно вказувати:
- забезпечення тендеру у розмірі, що не перевищує 3 % від ціни закупівель (зазвичай тут використовується банківська гарантія);
- забезпечення виконання вимог договору у розмірі, що не перевищує 5 % від ціни договору.
Якщо учасник тендеру не виконує умови, прописані в договорі, то банківська установа перераховує зазначену суму замовнику в якості страховки.
Щоб ефективно проводити закупівлю газу на електронних торгах, велику увагу слід приділити розробці договору. Щоб виключити ризики, обов’язковою умовою є зміна ціни. Оскільки вартість газу постійно змінюється, ще у процесі створення тендерної документації необхідно чітко розробити механізм зміни вартості газу. Тільки такий принцип роботи дозволить правильно розробити тендерну документацію, де будуть чітко прописані вимоги до учасників.