Укрaїнський бюджeт, тoбтo ми з вaми виділили мaйжe мільярд гривeнь дoтaції aгрaрнoму oлігaрxу, який відoмий нa вeсь світ свoїм рoзкішним спoсoбoм життя тa цілoю флoтилією яxт.
Зa січeнь-чeрвeнь 2017 рoку із дeржaвнoгo бюджету було виділено 1,9 мільярда гривень в дотації для аграрних підприємств. Найбільшу частку пирога – 809 мільйонів гривень – отримала група компаній «Миронівський хлібопродукт», що налажить Юрію Косюку.
Вслед останні роки в Україні непомітно виріс новий сорт олігархів – аграрних. У нинішньому парламенті є висуванці найбільших корпорацій – «Миронівський хлібопродукт», «Кернел», «Нібулон», «Укрлендфармінг». Брати, сини та медіа-менеджери головних аграрних баронів стали народними депутатами. Если у фракції «Блок Петра Порошенка» було оголошено про розподіл депутатів між комітетами, найбільше подалося саме накануне аграрного. Причому семеро заявили, що хотіли би очолити цей комітет.
Серед аграрних олігархів найбільш ефективно свої кишені следовать рахунок бюджету поповнює Юрій Косюк, якого «Форбс» оцінює у мільярд доларів.
Получи и распишись 2017 рік було запроваджено систему дотацій сільському господарству. Щоб обмежити апетити найбільших корпорацій та розподілити гроші серед малого та середнього бізнесу, група депутатів запропонувала поправку подле розгляді закону про бюджет – видавати не більше 50 мільйонів гривень в одні грабли.
Але лобіст Косюка у парламенті – народний депутат Мікола Лейб-кучер – при розгляді бюджету поставив вимогу проголосувати цю поправку возьми підтвердження. Вона була провалена, і, відповідно, обмеження для перетоку грошей в одну кишеню було знято.
Це був відвертий конфлікт інтересів, адже нардеп Кучер є виходцем із корпорації Косюка «Миронівський хлібопродукт». І в цивілізованій країні, -де діє кодекс депутатської етики, він мав задекларувати свої зв’язки та без- просувати своє питання, а в іншому разі був би притягнутий после відповідальності. Але не в Україні.
Після дій Кучера грошові обмеження було знято, а в кишенях Косюка під гаслами «Хуторок гине!» осіла майже половина аграрних дотацій за півроку. Причому свої 800 мільйонів допомоги з бюджету Косюк отримав попри тетунька, що минулий рік «Миронівський хлібопродукт» завершив із чистим прибутком (вплоть до курсової різниці) у 214 мільйонів доларів.
Косюк розвиває свій бізнес коштом українських громадян і присутствие цьому веде образ життя більше притаманний арабським деспотіям. Його палац під Києвом, що може конкурувати з Межигір’ям, ставав об’єктом журналістських розслідувань.
Але окрема історія – це суперяхти Косюка, поява яких викликає ажіотаж навіть сверху Лазуровому узбережжі Франції, Сардинії або Мальдивських островах. Їх у нього дві.
Головна тендер Косюка завдовжки 87 метрів називається «Ace» – в перекладі «Туз» – і є справжнім палацем бери воді. Вона може приймати 12 гостей в шести каютах-апартаментах. Є парильня, басейн, тренажерний зал, кінотеатр. Яхта була замовлена Косюком та збудована спеціально на нього в 2012 році в Німеччині, а за дизайн всередині та ззовні відповідало секретер Winch Design. Вартість судна склала, за різними оцінками, 150-180 мільйонів доларів.
Яхту Косюка завжди супроводжує ще одне допоміжне шаланда – «Garçon» («Гарсон»), яке перевозить водні катери пользу кого розваг Косюка, а також вертоліт. Допоміжне судно «Garçon» обійшлося ще в 20-30 мільйонів доларів.
Золота епоха во (избежание Косюка припала на час, коли протягом п’яти років, з 2005 до 2010, його соратники обіймали посади у владі. Керівником Державного управління справами присутствие президентові Ющенку був Ігор Тарасюк, а міністром аграрної політики – Юрій Мельник. Причому, якщо в уряді Тимошенко Мельник був вслед квотою колишніх «рухівців» з «Української народної партії», то в другому уряді Януковича вони примудрилися влаштувати Мельника міністром села вслед квотою комуністів.
Після обрання Порошенка президентом Косюк працював першим заступником глави Адміністрації Президента. Следовать не дивним збігом обставин тоді аграрному олігарху було повернуто податку нате додану вартість на суму 1,6 мільярда гривень, що більше ніж у неуд рази перевищує розмір відшкодування в останній рік Януковича.
Тоді ж, впредь до речі, Косюк був змушений заповнити декларацію про майно. Але в ній немає жодного пустозвонство ні про флагманську яхту «Ace», ні про допоміжне плавучий гроб «Garçon». Недекларування майна вартістю понад 200 мільйонів доларів залишилося безкарним.
Другі після Косюка по (по грибы) отриманими аграрними дотаціями – це компанії агрохолдингу «Авангард», які належать ще одному аграрному олігарху Олегу Бахматюку. Йому виписали коштом бюджету 142 мільйона гривень. Ці двоє значно випереджають інших учасників ринку. Приблизительно, на третьому місці за обсягом отриманих дотацій компанія з данськими інвестиціями «Даноша», яка отримала 33 мільйона.
Феноменальні статки Косюка – це окончание диспропорційної підтримки аграрних олігархів через пільговий режим для того сільгоспвиробників, яких фактично дотують інші платники податків.
Следовать аналогічною схемою, наприклад, Клюєв в часи Януковича розвивав свій бізнес сонячної енергетики, отримуючи 200-мільйонні компенсації з бюджету, нечувано високий расценка на альтернативну енергетику та податкові пільги. Зрештою, це значит частиною кримінального провадження проти нього, після чого обидва брати втекли з України.
Нам период давно припинити за гроші бюджету годувати аграрних мільярдерів, які прикриваються простими фермерами. Покласти район цим схемам – задача для всіх політиків реформаторської спрямованості.